WordPress: 17 wskazówek i trików, które musi znać każdy

WordPress: 17 wskazówek i trików, które musi znać każdy

WordPress to obecnie najpopularniejszy CMS świata, bez dwóch zdań skrywa wiele przydatnych funkcji. Swoją popularność zawdzięcza prostocie dzięki, której nawet amator jest w stanie samodzielnie zbudować własną stronę www. Jeśli chcesz pracować z WordPressem jeszcze wydajniej - jesteś w dobrym miejscu. Istnieje bowiem wiele wskazówek/trików, które czynią pracę z WordPressem jeszcze łatwiejszą. Przed Tobą 17 cennych wskazówek, które nie tylko ułatwiają korzystanie z WP, ale także znacznie przyspieszą pracę.

Pierwszych 9 wskazówek na pewno okaże się pomocne dla blogerów, copywriterów czy content managerów, czyli wszystkich, którzy tworzą artykuły w WodPressie. Kolejne będą przydatne dla projektantów, ale nie tylko. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja rola - polecam Ci zapoznać się z wszystkimi. Mam nadzieję, że okażą się przydatne. Jeśli masz jakieś swoje własne wskazówki dla innych - napisz komentarz.
 

01 Rozbuduj swój edytor

Domyślny edytor WordPressa jest dość oszczędny w funkcjach. Brakuje, chociażby podkreślenia czy zmiany czcionki. Dlatego każdemu początkującemu administratorowi zalecam przyjrzenie się darmowej wtyczce TinyMCe Advanced, która znacznie rozbudowuje domyślny edytor WP.

Zobacz: Domyślny edytor WP vs TinyMCe Advanced.

02 Wybierz odpowiednie Opcje ekranu

Być może nie zauważyłeś, ale w prawym górnym rogu WordPress skrywa Opcje ekranu. Po co one właściwie są? Umożliwiają dodawanie lub ukrywanie kolumn, bloków, wybór sposobu wyświetlania widoku, paginację. I tak na przykład, w zakładce Kokpit możemy ukryć sobie blok Powitanie lub Szybki szkic. Warto, o tym pamiętać zwłaszcza dlatego, że wiele wtyczek automatycznie wyświetla swoje bloki/kolumny. Opcje ekranu dostępne są w zakładce Kokpit, Wpisy, Strony, Komentarze, Wtyczki oraz Użytkownicy.

Triki WordPress: Pamiętaj o skrótach klawiszowych

03 Włącz tryb pisania bez rozpraszania

Funkcja dostępna po włączeniu "Płynnego przewijanie edytora wraz ze stroną oraz udostępnienia tryb Pisanie bez rozpraszania" w Opcjach ekranu. Sprawia, że boczne panele znikają, a Ty możesz w pełni oddać się twórczemu pisaniu nowego artykułu.

Triki WordPress: Włącz tryb pisania bez rozpraszania

04 Pamiętaj o skrótach klawiszowych

Jeśli chcesz pracować z WP szybciej i wydajniej pamiętaj o skrótach klawiszowych. Wszyscy znamy najpopularniejsze kombinacje, czyli Ctrl + C i Ctrl + V, ale w WordPressie możemy wykorzystywać ich wiele więcej. Zajrzyj do Kodeksu WordPressa i zacznij już dziś korzystać z wielu skrótów klawiszowych.

Zobacz: Kodeks WordPressa - skróty klawiszowe.

05 Używaj znaczników markdown

Od wersji 4.3 możemy używać znaczników, aby szybko formatować treść wpisu. Pełną listę znaczników i skrótów klawiszowych możesz zobaczyć pod ikonką Jeśli chcesz utworzyć Nagłówek 2 wystarczy, że treść poprzedzisz dwoma symbolami ##, cytat > i wciśniesz Enter. Więcej znaczników:

> Blok z cytatem
## Nagłówek 2
### Nagłówek 3
#### Nagłówek 4
##### Nagłówek 5
###### Nagłówek 6
--- Pozioma linia
* Lista nieuporządkowana 
- Lista nieuporządkowana 
1. Numerowanie
1) Numerowanie
06 Korzystaj z szybkiej edycji wpisu

Chcesz zmienić kategorię wpisu lub tylko dodać nowy tag? Nie musisz wchodzić w edycję całego artykułu. Skorzystaj z szybkiej edycji, która umożliwia zmianę parametrów artykułu bez opuszczania zakładki Wszystkie wpisy.

Triki WordPress: Korzystaj z szybkiej edycji wpisu

07 Linkuj jeszcze szybciej

Domyślnie, edytor WordPressa jest wyposażony w przycisk "Wstaw/edytuj odnośnik". Jest jednak znacznie szybszy sposób na podlinkowanie treści. Wystarczy skopiować link, zaznaczyć odpowiedni fragment tekstu i wcisnąć Enter. Link zostanie automatycznie wstawiony.

Triki WordPress: Linkuj jeszcze szybciej

08 Twórz szybkie notatki/wpisy pod wpływem inspiracji

Możesz stworzyć nowe artykuł w każdym momencie podczas korzystania z przeglądarki. Jeśli na przykład czytasz inspirujący artykuł i chcesz stworzyć nowy szkic lub wpis - nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy, że skorzystasz z funkcji Press This. Narzędzi może być używane do zaciągania treści, tagów, a nawet zdjęć z innych stron internetowych. Co poniekąd budzi kontrowersje, dlatego używając go zalecam pamiętać o przestrzeganiu praw autorksich. Jak działa Press This? Narzędzie umożliwia przyklejenie przycisku "Press This" do zakładek w przeglądarce. Po jego wciśnięciu otworzy się uproszczony edytor, dzięki któremu możesz opublikować nowy wpis lub zapisać szkic. Oczywiście musisz być zalogowany do panelu admina WP. Narzędzie znajduje się w zakładce Narzędzia > Dostępne narzędzia.

Triki WordPress: Twórz szybkie notatki/wpisy pod wpływem inspiracji

09 Zawsze możesz powrócić do poprzednich wersji wpisu

Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz przywrócić poprzednią wersję wpisu lub poprostu chcesz prześledzić historię zmian, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przejść do bloku Opublikuj i kliknąć Wersje - Przeglądaj. Innym sposobem jest włączenie bloku "Starsze wersje" w Opcjach ekranu. WordPress wyświetli porównanie różnych wersji wpisów.

Triki WordPress: Zawsze możesz powrócić do poprzednich wersji wpisu

10 Wyloguj z wszystkich miejsc

Zastanawiasz się, czy aby na pewno wylogowałeś się z innego urządzenia? WordPress umożliwia opcję wylogowania z wszystkich miejscy przy pomocy jednego kliknięcia. Przejdź do zakładki Użytkownicy > Twój profil > Sesje > Wyloguj z wszystkich innych miejsc.

Triki WordPress: Wyloguj z wszystkich miejsc

11 Zawsze pamiętaj o silnym haśle

Bezpieczeństwo Twojej strony jest niezwykle ważne, dlatego nigdy nie używaj łatwego hasła. Jeśli nie masz pomysłu na stworzenie wystarczająco trudnego hasła - WordPress Ci w tym pomoże. Przejdź do zakładki Użytkownicy > Twój profil > Nowe hasło i wygeneruj silne hasło.

Triki WordPress: Zawsze pamiętaj o silnym haśle

12 Ustaw własną stronę główna

Wskazówka dla początkujących. Po instalacji WordPressa domyślnie strona główna wyświetla najnowsze wpisy. Jeśli chcesz ustawić swoją własną, statyczną stronę główną przejdź do zakładki Personalizacja > Statyczna strona główna.

13 Szybka edycja elementów z poziomu personalizacji

Stosunkowa nowość w WP bo dostępna od wersji 4.7. Klikając niebieski przycisk edycji, WordPress sam automatycznie przenosi nas do miejsca edycji danego elementu. Bardzo przyjemne rozwiązanie. Pamiętaj, że Twój motyw musi wspierać to rozwiązanie.

Triki WordPress: Szybka edycja elementów z poziomu personalizacji

14 Wrzuć własny favicon

Tej opcji brakowało WordPressowie przez bardzo długi czas. Od wersji 4.3 jest możliwość dodania swojej ikony witryny. Ustawienia znajdziesz w zakładce Personalizacja > Tożsamość witryny. Pamiętaj, że ikonka musi być kwadratowa i mieść szerokość oraz wysokość co najmniej 512px.

15 Sprawdzaj reponsywność strony

Obecnie, każda strona musi dobrze prezentować się na ekranach o różnej rozdzielczości. Dlatego w WordPressie możemy bez przeszkód podglądać wygląd strony na desktopie i urządzeniach mobilnych. Opcję znajdziesz w postaci 3 ikonek u dołu zakładki Personalizacja.

Triki WordPress: Sprawdzaj reponsywność strony

16 Wyłącz pasek narzędzi w podglądzie strony

Jak pewnie już zauważyłeś, podczas podglądu witryny u góry zawsze wyświetla się pasek narzędzi. Przeszkadza Ci to? To po prostu go wyłącz. Taką możliwość znajdziesz w zakładce Użytkownicy > Twoje konto > Pasek narzędzi.

Triki WordPress: Wyłącz pasek narzędzi w podglądzie strony

17 Importuj i eksportu zawartość witryny

WordPress posiada wbudowane funkcje importu i eksportu treści witryny. Jeśli zatem chcesz zaimportować artykuły z Bloggera do WordPressa - nic nie stoi na przeszkodzie. W każdej chwili możesz także wyeksportować treść z WP do pliku xml. Wystarczy przjeść do zakładki Narzędzia > Import/Eksport i przejść przez proces.

Triki i wskazówki dla WordPressa - podsumowanie:

WordPress nie bez przyczyny jest najpopularniejszym CMS typu open source. Jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Każda kolejna aktualizacja niesie ze sobą fajne zmiany. Uważam, że powyższe triki wskazują, że rozwija się w dobrą stronę.

Przeczytaj także:
10 funkcji - za które pokochasz WordPressa
Joomla! i WordPress - 5 darmowych wtyczek o tych samych funkcjonalnościach
oEmbed - Banalnie łatwy sposób na udostępnianie multimediów w WordPressie