Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2016 roku

Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2016 roku

Codziennie w Internecie pojawiają się tysiące nowych stron, opartych na różnych rozwiązaniach i naśladujących popularne trendy w projektowaniu webowym. Każda z tych stron stworzona jest aby spełniać odpowiednią rolę zaczynając od rozpowszechnienia informacji, a kończąc na realizacji towarów i usług. Ale nie wszystkie stają się popularne wśród użytkowników i dlatego z czasem znikają.

Przyczyny takiego fiasko należy szukać w szeregu różnych czynników uwzględnianych podczas tworzenia strony www. Wśród nich istotnie miejsce zajmuje wygląd strony i jej funkcjonalność. Dlatego podczas realizacji nowej strony internetowej lub odnowieniu już istniejącej należy skupić uwagę na projektach, który są ciekawe i użyteczne dla użytkowników.

Jeżeli korzystacie Państwo z Joomla! CMS, poszukiwania kreatywnego projektu dla strony nie stanowi żadnego problemu. W Internecie dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne szablony, pozwalające zmienić wygląd strony nie do poznania. Z każdym rokiem rośnie jakość bezpłatnych templatek, a więc można znaleźć budżetowy wariant dla realizacji każdego projektu. Chociaż płatne szablony dysponują znacznie większą liczbą dodatkowych komponentów i opcji do tworzenia waszej strony.

Projektowanie webowe rozwija się bardzo dynamiczne, a wraz z nim pojawiają się nowe trendy. Dlatego projektanci i webmasterzy powinni trzymać rękę na pulsie, żeby ich strony www były nowoczesne i odpowiadały oczekiwaniom użytkowników. W innym przypadku ich produkty stracą na aktualności.

Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2016 roku

Jakie trendy w projektowaniu stron www są najbardziej popularne w roku 2016? Zrobiliśmy dla was ich krótki przegląd:

01Flat design i Material design. Głównymi koncepcjami w projektowaniu stron www w 2016 roku będą znajome z poprzednich lat Flat design (Płaskie projektowanie) i Material design, przy czym, ten ostatni utrzymuje pozycję liderską. Czym są podane koncepcje?

Flat design to koncepcja, która łączy w sobie duże, jasne przestrzenie, większe przyciski i wyraźne czcionki i nie mają zwykłych cieni, gradientów oraz głębi.

Natomiast, Material design to koncepcja, polegająca na tworzeniu projektu stron www, które otwierają i zwijają się, jako warstwy, wykorzystując efekty cieni.

02Zwiększenie „wagi” stron. Projektanci będą nadał używali obrazków i animacji do tworzenia projektów stron www. Przy tym rozdzielność tych obrazków w porównywaniu do poprzedniego roku wzrosła, co w rezultacie spowodowało zwiększenie średniej „wagi” stron do 2219 KB. Oznacza to, że ładowanie strony www będzie odbywać się dłużej, zwłaszcza przy słabiej prędkości Internetu.


Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2016 roku

03Animacja. Animacja Flash nie jest już używana w nowych projektach stron internetowych. Obecnie funkcjonują nowe rozwiązania oparte o HTML5, CSS i jQuery. Przy tym jakość nowych animacji stała się jeszcze lepsza, co pozwala budować kreatywne i dynamiczne strony internetowe z stylowymi efektami wizualnymi.

04Homogenizacja. Jeszcze kilka lat temu twórcy stron poszukiwali nietypowych rozwiązań dla swoich projektów. Teraz sytuacja zmieniła się kardynalnie. Coraz więcej stron jest do siebie bardzo podobna wizualnie czyli mają ten sam układ, położenie elementów itd. Związano to z nowym trendem – homogenizacją mającą na celu budowanie strony w standardowy sposób według jednego schematu. W rezultacie takiego podejścia każda nowa strona będzie mniej więcej podobna do poprzedniej.

05Blokowa struktura strony. Podejście polegające na dzieleniu strony na różne bloki jest nadał aktualne w tym roku. W takich blokach można umieszczać zarówno tekst, jak i obrazki. Dzięki blokowej strukturze można zwrócić uwagę odwiedzających na odpowiednią zawartość strony i aktywizować ich do odpowiedniego działania.


Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2016 roku

06Duże rozmiary typografii. Z każdym rokiem, liczba użytkowników Internetu posługujących się urządzeniami mobilnymi nieustannie rośnie. Dlatego ważne jest, aby strona www była użyteczna podczas przeglądania jej przy użyciu telefonu lub tabletu. Zwiększenie typografii jest właśnie jednym ze sposobów na zbudowanie wygodnego projektu zarówno dla użytkowników komputerów desktopowych, jak i urządzeń mobilnych. W 2016 roku podczas tworzenia stron www będą uważnie podbierane rozmiary, tekstury i kształty typografii.

07Ukryte menu główne tzw. HAMBURGER. Przez kilka ostatnich lat w projektach stron zaczęło pojawiać się menu rozmijane nazywane „Hamburger”. Podane rozwiązanie ukrywa wszystkie elementy menu pod jednym przyciskiem, dzięki czemu główny akcent na stronie kładzie się na grafikę i typografie. Oprócz tego takie menu pozwalało zaoszczędzać miejsce w wersjach mobilnych strony. Ale od początku 2016 roku menu „Hamburger” będzie coraz rzadszej używane podczas projektowania stron internetowych. Na jego miejsce przyjdzie menu tekstowe.

08Dłuższy scrolling stron. W 2016 roku strony będą „wydłużać się”, w projektach będzie stosowany efekt „dłuższy scroll”, który został przeniesiony z projektu aktualności Facebooka. Przewijanie takich stron będzie zajmować więcej czasu.


Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2016 roku

Wpis gościnny 
Autorem tekstu jest Janusz Kamiński, Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.

Spodoba Ci się również:
Darmowe motywy WordPress #2
Darmowe szablony dla Joomla! #4