Co nowego w Joomla! 3.7? 14 nowości

Co nowego w Joomla! 3.7? 14 nowości

Joomla! 3.7 nadchodzi wielkimi krokami. Wydanie wersji stabilnej jest planowane na 28 marca 2017 roku. Już teraz można przetestować wersję beta tego CMSa. 

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zaktualizować swój CMS Joomla! mam nadzieję, że ten przegląd nowości wersji 3.7 Cię przekona. Muszę przyznać, że spośród 14 nowości kilka jest naprawdę interesujących. Tworzenie stron z CMS Joomla! będzie jeszcze bardziej przyjemne. Co ciekawego kryje wersja testowa Joomla! 3.7?

01 Panel administracyjny w stylu flat design

Pierwsza zmiana, która od razu rzuca się w oczy po aktualizacji - odświeżenie wyglądu panelu administacyjnego. W wersji 3.7 jest on spłaszczony. Wszystkie przyciski są szersze i bardziej wygodne.

Joomla! 3.7:

Co nowego w Joomla! 3.7? Panel administracyjny w stylu flat design

Joomla! 3.6:

Co nowego w Joomla! 3.7? Panel administracyjny w stylu flat design

02 Dodatkowe pola (Custom fields)

Największa i chyba najbardziej oczekiwana nowa funkcja Joomla! 3.7 - Pola dodatkowe (Custom fields). Opcja znana z dodatku K2. Umożliwia dodanie własnych pól do artykułów, profili użytkowników oraz formularzy kontaktowych. Oznacza to, że w końcu możemy rozbudować artykuły o dodatkowe informacje.

Co nowego w Joomla! 3.7? Dodatkowe pola (Custom fields)

03 Adresy url bez ID

Edit 28.04.2017: Niestety pomimo zapowiedzi nowy router nie został wprowadzony do wersji stabilnej Joomla! 3.7 Pozostaje Nam czekać na kolejne wydania tego CMSa. Być może w Joomla! 3.8 wreszcie będziemy mogli pozbyć się ID z adresów url artykułów. Nowy router ma zapobiegać duplikowaniu treści oraz sprawić, aby adresy url były bardziej przyjazne dla użytkowników i robotów indeksujących.

Co nowego w Joomla! 3.7? Nowy router - Adresy url bez ID

Tutorial:

Aresy url bez ID. Nowy router w Joomla! 3.7?

Jeśli używasz starszej wersji Joomla! i chcesz pozbyć się ID z adresów url zobacz: Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla!

04 Własne menu administratora

Kolejna duża zmiana w Joomla! to możliwość utworzenia własnego menu administratora. Możemy dowolnie poukładać opcje, z których najczęściej korzystamy. Jeśli nigdy nie korzystasz z zakładki Pomoc - możesz ją zlikwidować. Wystarczy utworzyć nowe menu i zaznaczyć opcję Zaplecze. Zbudować menu administratora. Następnie opublikować odpowiednie menu przy pomocy modułu.

Co nowego w Joomla! 3.7? Własne menu administratora

Przykład:

Co nowego w Joomla! 3.7? Własne menu administratora

Tutorial:

Własne, spersonalizowane menu administratora w Joomla!

05 Automatyczne tworzenie języka treści

W Joomla! 3.6 po zainstalowaniu nowego języka musimy ręcznie tworzyć język treści. Wymaga to uzupełnienia pól: Nazwa rodzima, Znacznik języka, Kod języka w URL, Przedrostek obrazka. Brzmi dziwie, prawda? W Joomla! 3.7 nie musimy już się tym martwić. Po zainstalowaniu nowego języka witryny i zaplecza, język treści pojawi się automatycznie, lecz nie będzie opublikowany.

Co nowego w Joomla! 3.7? Automatyczne tworzenie języka treści

Tutorial: Jak ustawić język polski w CMS Joomla!

06 Komponent tłumaczeń

Do tej pory wielojęzyczność w Joomla! wymagała powielania artykułów, kategorii, pozycji menu, tłumaczenia oraz oznaczania odpowiednim językiem. Mogło to doprowadzić do chaosu w panelu administracyjnym, dlatego jako najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę polecałam darmowy komonent FaLang. Joomla! 3.7 przynosi spore zmiany w zakresie wielojęzyczności. Wszystko za sprawą nowego komponentu: Multilingual Associations, dzięki któremu CMS zyskuje nową zakładkę, w której dokonujemy wszelkich tłumaczeń.

Co nowego w Joomla! 3.7? Komponent tłumaczeń - Multilingual Associations

Tutoriale:
Wielojęzyczność w Joomla!
Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę: Komponent FaLang

07 Edytor TinyMCE: nowe przyciski

Wraz z wersją 3.7 w edytorze TinyMCE pojawiają się 3 nowe przyciski: Menu, Contact, Fields. Działają na takiej samej zasadzie jak przycisk Artykuły. Pozwalają osadzić w treści artykuły link do pozycji menu, link do wizytówki kontaktu oraz dodatkowe pole.

Co nowego w Joomla! 3.7? Edytor TinyMCE: nowe przyciski Menu, Contact, Fields

08 Edytor TinyMCE: łatwa personalizacja

Możemy przebudować edytor TinyMCE i dostosować go każdego użytkownika (Manager, Administrator, Editor, Super User itd.) Wystarczy przeciągnąć i upuścić  przyciski (drag and drop). Konfiguracji można dokonać w zakładce Dodatki > Edytor - TinyMCE.

Co nowego w Joomla! 3.7? Edytor TinyMCE: łatwa personalizacja

09 Nowy przycisk Tworzenie

Aby usprawnić i przyspieszyć proces tworzenia strony, do dyspozycji mamy nowy przycisk Tworzenie. Umożliwia stworzenie nowego elementu bez opuszczania zakładki menu. Przycisk dostępny jest podczas tworzenia pozycji menu typu:
Pojedynczy artykuł;
Pojedynczy Kontakt;
Jedna kategoria kontaktów - lista;
Jedna kategoria artykułów - lista;
Jedna kategoria artykułów - przegląd;
Doniesienia - Pojedyncze źródło;
Jedna kategoria doniesień - lista.

Co nowego w Joomla! 3.7? Nowy przycisk Tworzenie

Przycisk jest również dostępny, gdy aktywna jest wielojęzyczność - zakładka Skojarzone.

10 Use Global z podpowiedzią

Koniec z tajemniczym Use Global. Nie musimy zastanawiać się, jak wyglądają ustawienia globalne. W Joomla! 3.7 każda opcja zaznaczona jako Use Global podpowiada jakie ustawienie jest aktywne.

Co nowego w Joomla! 3.7? Use Global z podpowiedzią

11 Ulepszone ocenianie artykułów

Mała zmiana w dodatku Ocenianie powoduje, że możemy decydować, w jakiej pozycji mają wyświetlać się gwiazdki oceniające artykuły - u góry lub u dołu. Konfiguracji możemy dokonać w zakładce Dodatki > Artykuły - Ocenianie.

Co nowego w Joomla! 3.7? Ulepszone ocenianie artykułów

12 Sortowanie po głosowaniu

Joomla! 3.7 dodaje 2 dodatkowe możliwości sortowania artykułów. Mogą być listowane także po otrzymanych ocenach i głosowaniu.

Co nowego w Joomla! 3.7? Sortowanie po głosowaniu

13 Nowy kalendarz

Wygląd kalendarza został całkowicie zmieniony. Niestety jak widać, w wersji testowej otwiera się ku górze, przez co nie jest w całości widoczny.

Co nowego w Joomla! 3.7? Nowy kalendarz

14 Opcja zaznacz wszystko w Mediach

Nareszcie, jest dostępna opcja, zaznacz wszystko w Mediach. Poprzednie wersje Joomla! zmuszają do ręcznego zaznaczania, po kolei, wszystkich zdjęć znajdujących się w folderach. Od wersji 3.7 mam możliwość zaznaczenia wszystkich zdjęć przy pomocy jednego kliknięcia.

Co nowego w Joomla! 3.7? Opcja zaznacz wszystko w Mediach

Jak przetestować Joomla! 3.7?

01Jeśli chcesz przetestować Joomla! w wersji 3.7 przejdź do zakładki Komponenty > Aktualizace Joomla > Opcje i ustaw Serwer aktualizacji na Testowanie.

Jak przetestować Joomla! 3.7?

02Następnie zaktualizuj swoją wersję:

Jak przetestować Joomla! 3.7?

Pamiętaj, że nie należy używać wersji beta na żywych stronach internetowych. Jest to wersja przeznaczona wyłącznie do testów. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja witryna będzie poprawnie działać na najnowszej wersji Joomla! sprawdź to na klonie witryny.