Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps - Komponent Forms

Joomla: ładny formularz kontaktowy z Google Maps

CMS Joomla! pozwala zbudować prosty formularz kontaktowy składający się z 4 podstawowych pól. Niestety jest dość ubogi w opcje personalizacyjne. Jeśli szukasz czegoś co w pełni pozwoli Ci dopasować swój formularz kontaktowy do witryny komponent Forms, powinien Cię zainteresować.  
 

Dodatek jest dostępny w wersji darmowej i płatnej. Wersja darmowa umożliwia zbudowanie formularza składającego się z 5 różnych pól w tym Google Maps. Wersja płatna jest dużo bardziej rozbudowana. Umożliwia stworzenie formularza zawierającego m.in.: pola wielokrotnego oraz jednokrotnego wyboru, kalendarz, slider, adres, prześlij plik, checkbox, zaakceptowanie regulaminu. 

Opcje komponentu Forms w wersji darmowej:
presonalizacja pól oraz formularza;
integracja z Google Maps;
formularz kontaktowy maksymalnie z 4 kolumn;
integracja z ochroną antyspamową Captcha;
własny komunikat błędu oraz po wysłaniu wiadomości;
powiadomienie odbiorcy o nowej wiadomości;
ustawienie automatycznej odpowiedzi;
przekierowanie użytkownika na wybrany adres url po wysłaniu wiadomości
importowanie oraz eksportowanie formularzy w formacie xml.

Formularz kontaktowy z Google Maps dla Joomla!

01Komponent jest przetłumaczony na język polski. Aby włączyć wersję polską wystarczy kliknąć przycisk Languages i wybrać Polish.

02Darmowy formularz może być zbudowany z 5 różnych pól: e-mail, obszar tekstowy, pole tekstowe, tekst informacyjny oraz Google Maps. Wszystkie zmiany są od razu widoczne w podglądzie na żywo.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

Integracja z Google Maps wymaga wygenerowania Google Maps API Key. Poza tym jest dziecinnie prosta, wystarczy wpisać lokalizację. 

03Formularz może składać się maksymalnie z 4 kolumn.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

04Nowe pola dodajemy poprzez przeciągnięcie i upuszczenie (drag and drop). Wystarczy wybrać odpowiednie pole formularza i przenieść je na pusty wiersz.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

05Każdy element może być personalizowany. Do elementów można dodawać ikony.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

06Sam formularz również posiada dużo opcji. Możemy personalizować formularz, etykiety, pola wprowadzenia oraz ikony. Istnieje możliwość zmiany kolorów, rozmiarów czcionek, wysokości i szerokości pól.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

07W ustawieniach formularza znajdziemy m.in.: możliwość wprowadzenia własnego komunikatu błędu oraz po wysłaniu wiadomości; powiadomienie odbiorcy o nowej wiadomości oraz ustawienie automatycznej odpowiedzi.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

Niestety pomimo wielu prób formularz nie przesłał powiadomienia o nowej wiadomości na wskazany adres, nie wysłał także automatycznej odpowiedzi do użytkownika.

08Komponent dodaje do edytora nowy przycisk "Forms". Dzięki czemu formularz może być wyświetlony w artykule bądź module własny HTML. Dodatek nie wprowadza nowej pozycji menu. Aby wyświetlić formularz w menu można posłużyć się pozycją menu - Pojedyńczy Artykuł.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

09Komponent nie wysyła otrzymanych wiadomości na wskazany adres e-mail. Otrzymane wiadomości znajdziemy w zakładce Wypełnione formularze. Udzielenie odpowiedzi z poziomu skrzynki pocztowej będzie wymagało skopiowania adresu e-mail. Przy większej ilości e-maili może być to uciążliwe.

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

10Przykładowy efekt:

Joomla: formularz kontaktowy z Google Maps

Dodatek zyskuje wiele dzięki rozbudowanej możliwości personalizacji pól. Niestety nie działa w 100% prawidłowo. Nie udało mi się wdrożyć 2 funkcjonalności: powiadomienia o nowej wiadomości na wskazany adres e-mail oraz automatyczna wiadomość zwrotna do użytkownika. Problematyczne może być także wyświetlanie odebranych wiadomości w zakładce Wypełnione formularze zamiast bezpośrednio w skrzynce mailowej. Wersja darmowa nie daje możliwości usunięcia linku zwrotnego do autora dodatku: Joomla Forms makes it right. Balbooa.com.

Autor dodatku umożliwia przetestowanie go w demo tutaj.

7.5Overall8funkcjonalność9design5niezawodność7.5cena8łatwość użycia

Spodoba Ci się również:
Jak stworzyć prosty formularz kontaktowy w Joomla?
Idealny formularz kontaktowy dla WordPressa