10 przydatnych domyślnych funkcji Joomla!

10 przydatnych, domyślnych funkcji Joomla!

CMS Joomla! od dłuższego czasu przegrywa z WordPressem pod względem popularności. Nie oznacza to jednak, że brak mu przydatnych funkcji. Obecna najnowsza wersja 3.6 posiada wiele możliwości.

Joomla! nieustannie się rozwija. Każda nowa aktualizacja CMS Joomla! przynosi nowe fantastyczne możliwości. W wersji 3.7 spodziewamy się wprowadzenia oczekiwanych "Dodatkowych pól". Poniżej przedstawiam 10 domyślnych funkcji Joomla! z których można korzystać już dziś.

01 Wyszukiwarka indeksująca

Dzięki komponentowi Wyszukiwarka bez problemu stworzymy zaawansowaną wyszukiwarkę indeksującą. W Joomla! możemy szukać fraz uwzględniając: przedział czasowy; autora wpisów; kategorię wpisów; język; typ treści (artykuł, kategoria, kontakt, tag). Wyszukiwarka wyposażona jest w opcje autouzupełniania oraz pokazywania alternatywnych wyników wyszukiwania.

Wyszukiwarka indeksująca w Joomla! Bez instalacji dodatkowych rozszerzeń.

02 Formularz kontaktowy

W Joomla! nie musimy instalować żadnych dodatkowych rozszerzeń, aby utworzyć prosty formularz kontaktowy (zbudowany z 4 pól: nazwa, email, temat i wiadomość). Taka funkcjonalność kryje się w domyślnym komponencie Kontakty.

Jak stworzyć prosty formularz kontaktowy w Joomla?

03 Ochrona przed spamem Captcha

CMS Joomla! jest kompatybilny z ochroną antyspamową Captcha. Jeśli chcesz zabezpieczyć formularz kontaktowy, należy włączyć wbudowany dodatek Captcha - reCaptcha.

Prosty i szybki sposób na ochronę przed spamem w Joomla!

04 Moduł własny HTML

W CMS Joomla! mamy do wyboru ponad 20 domyślnych modułów, w tym Własny HTML, który umożliwia stworzenie własnego modułu. Dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie wyświetlić dowolny kod HTML.

Moduł Własny HTML w Joomla!

Tutorial: Jak tworzyć moduły w CMS Joomla?

05 Moduł Ścieżka powrotu

Jednym z domyślnych modułów Joomla! jest ścieżka powrotu (breadcrumbs). Moduł usprawnia nawigację, poprzez wskazanie użytkownikom miejsca na stronie, w którym się znajdują.

Moduł Ścieżka powrotu w Joomla!

06 Wielojęzyczność

Utworzenie wielojęzycznej strony w CMS Joomla! jest możliwe. Jest to jednak dość czasochłonny proces, który wymaga powielenia contnetu: menu, artykułów, kategorii itd. Przy większej ilości języków może doprowadzić to do haosu. Dlatego znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest darmowy komponent FaLang.

Rozbudowana, wielojęzyczna witryna z CMS Joomla!

Tutorial: Wielojęzyczna strona w Joomla! z FaLnag

07 Funkcja Przetwarzaj

Jeśli zdecydujesz się utowrzyć wielojęzyczną stronę, używając domyślnych funkcji Joomla, niewątpliwie przyda Ci się opcja Przetwarzaj. Jest to jedyny sposób, aby skopiować artykuły, pozycje menu i kategorie. Funkcja "Przetwarzaj" (przetwarzanie wsadowe) umożliwia także grupowe przeniesienia artykułów z jednaj kategorii do innej.

Czy w Joomla! da się kopiować artykuły, pozycje menu i kategorie?

08 Nadpisywanie tłumaczeń

W Joomla! właściwie każdy tekst może zostać przetłumaczony przy pomocy stałych językowych. Zatem, jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zainstalować moduł lub komponent, który nie jest przetłumaczony na język polski - skorzystaj z nadpisywania tłumaczeń.

Nadpisywanie tłumaczeń. Jak edytować tekst na stronie Joomla?

09 Powrót do wcześniejszej wersji artykułu

Funkcja przydatna szczególnie dla blogerów. W każdym artykule Joomla! znajduje się przycisk "Wersje" umożliwiający powrót do wczęsniejszej zapisanej wersji. Zanim zdecydujemy, którą wersję przywrócić możemy podejrzeć lub porównać różne zapisane wersje artykułów.

Powrót do wcześniejszej wersji artykułu w Joomla!

10 Instalacja dodatków w panelu administracyjnym

Od wersji 3.4 nie musimy już pobierać paczek instalacyjnych dodatków na dysk komputera. Wystarczy włączyć w zakładce Rozszerzenia > Instalator, kartę "Instaluj z Internetu". Dzięki czemu bez przeszkód możemy instalować nowe rozszerzenia przy pomocy kilku kliknięć.

Jeszcze łatwiejsza instalacja dodatków w Joomla! 3.4

Joomla! to rozbudowany CMS. Jak widać nie musimy instalować dodatkowych rozszerzeń, aby wyświetlić wyszukiwarkę, formularz kontaktowy czy prowadzić wielojęzyczną stronę. Możemy bez przeszkód edytować teksty na stronie przy pomocy stałych językowych a także tworzyć własne moduły HTML. Najnowsza wersja 3.7 zapowiada kilka fajnych nowości.