FaLang: Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla!

Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla! 3.6

Proces tworzenia wielojęzycznej strony w Joomla! do wersji 3.6 jest czasochłonny i co tu dużo mówić - niewygodny. Na ratunek przychodzi Nam komponent FaLang od Faboba. Moim zdaniem FaLang to najwygodniejszy i najszybszy sposób na wielojęzyczną stronę dla CMS Joomla! do wersji 3.6.

Komponent FaLang jest bardzo intuicyjny i dość prosty w obsłudze. Tłumaczenia są dokonywane w interfejsie komponentu. W domyślnej wielojęzyczności Joomla! 3.6 musimy skopiować menu, artykuły, kategorie itd. co może doprowadzić do małego haosu w panelu administracyjnym. Komponent FaLang zdecydowanie pomaga zapanować nad treścią witryny. Dlatego polecam go zwłaszcza osobom, które chcą prowadzić stronę w więcej niż 2 językach.


Komonent FaLang umożliwia tłumaczenie:
banerów;
kategorii;
kontaktów;
artykułów;
menu;
modułów;
tagów.

FaLang: najszybszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla!

01Należy zainstalować język oraz opublikować język treści.

02Aby komponent działał poprawnie musimy włączyć odpowiednie dodatki: System - FaLang Quick Jump, System - FaLang Database Driver oraz System - Filtr języków.

03Teraz trzeba opublikować moduł przełącznika języków FaLang Language Switcher:

FaLang: Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla!

04Przechodzimy do konfiguratora komponentu FaLang. Komponent > FaLang > Translation. Wybieramy język oraz elemnt treści witryny, który chcemy przetłumaczyć.

FaLang: Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla!

05W sekcji tłumaczenia definiujemy m.in.: język tłumaczenia; meta dane; alias strony i jej treść. Po przetłumaczeniu danego elementu należy go opublikować.

FaLang: Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla!

06Gotowe. Po przełączeniu języka strony będą wyświetlały się w skojarzonych językach. Komonent FaLang dodaje znacznik języka do url, np: /pl/

Po przełączeniu języka FaLang wyświetli przetłumaczone elementy witryny. Jesli któryś element (np. moduł) nie zostanie przetłumaczony na inny język - pojawi się w rodzimym języku.
FaLang daje możliwość wyeksporowania tłumaczeń do plik XML. Dzięki tej funkcji (możemy przenieść przełmaczony content na inną stronę) nie utracimy przełmaczonego contenu np. podczas przenosin na inną stronę/domenę. Narzędzie znajduje się w zakładce: FaLang > Control Panel > Tools.

Edit: 03.2017: Wersja Joomla! 3.7 wprowadza nową lepszą wielojęzyczność w Joomla! CMS zyskuje nowy wbudowany komponent - Multilingual Associations (Wielojęzyczność), który umożliwia wykonywanie wszystkich tłumaczeń w jednym miejscu.
Zobacz tutorial: Nowa, lepsza wielojęzyczność w Joomla! 3.7

Wielojęzyczność z FaLang - podsumowanie:

Komonent FaLang miał przewadzę dzięki możliwości tworzenia wszystkich tłumaczeń w jednym miejscu. Od wersji 3.7 CMS Joomla! posiada swój własny wbudowany komonent wielojęzyczności, który w swoim działaniu bardzo przypomina FaLang. Oznacza to, że od wersji 3.7 nie potrzebujemy instalować dodatkowych rozszerzeń, aby wygodnie zarządzać wielojęzyczną stroną.

8.9Overall10funkcjonalność8niezawodność10cena7.5łatwość użycia

Spodoba Ci się również:

Rozbudowana, wielojęzyczna witryna z CMS Joomla! Jak ustawić język polski w CMS Joomla!