Klon witryny opartej na CMS Joomla!

Klon witryny opartej na CMS Joomla!

Jeśli chcesz wprowadzić gruntowne zmiany na swojej witrynie Joomla! (np. zmienić szablon), ale boisz się, że coś pójdzie nie tak - mam dla Ciebie rozwiązanie. Zrób klon swojej witryny, na którym dokładnie przetestujesz wszystkie nowe rozwiązania. 

Pamiętaj, że tylko dzięki wcześniejszym testom możesz mieć pewność, że witryna nie ulegnie zniszczeniu. Każdy nowy dodatek może okazać się niekompatybilny z innymi rozszerzeniami. Jeśli borykasz się z tym problemem przeczytaj: Błąd po instalacji komponentu - jak uratować witrynę? Aby uniknąć takiej sytuacji polecam postawienie klonu strony. Cały proces jest podobny do odtworzenia witryny z kopii zapasowej. 

Jak sklonować stronę opartą na CMS Joomla?

01Pierwszym krokiem jest wykonanie kopii zapasowej przy użyciu Akeeba Backup.

02Potrzebne jest darmowe narzędzie Akeeba Kickstart, które rozpakuje pliki kopii zapasowej na serwerze. Należy pobrać paczkę ze strony Akeeba Backup, a następnie ją wypakowować.

03Na serwerze tworzymy katalog do którego prześlemy klon witryny (może to być np. subdomena). Teraz używając klienta FTP przesyłamy na serwer dwa pliki:

kickstart.php
kopia-zapasowa-witryny.jpa

04Po przesłaniu plików wywołujemy narzędzie Kickstart używając url:

domena-klonu-witryny.pl/kickstart.php

Jeśli używasz rozszerzenia Admin Tools - możesz napotkać problem. Rozwiązaniem jest zrobienie wyjątku dla pliku kickstart.php: .htaccess Maker > Exceptions > Allow direct access to these files > kickstart.php Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

05Wybieramy, która kopia zapasowa ma zostać użyta i klikamy Extract files > Start. Następnie uruchamiamy installer.

Klon witryny opartej na CMS Joomla!

W tym momencie może wyświetlić się komunikat: "Akeeba Next Generation Installer For Joomla! requires PHP 5.3 or later" Oznacza to, dla domeny/subdomeny klonu witryny należy zmienić ustawienia PHP. Wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego swojego serwera i zmienić ustawienia PHP dla danej witryny na 5.3 i odświeżyć stronę.

06Teraz wyświetla się okno przygotowania instalacji. Klikamy "Dalej".

Klon witryny opartej na CMS Joomla!

07Musimy utworzyć nową bazę danych dla kopii strony. Bazę danych zakładamy w panelu dostawcy serwera. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zapytaj swojego hostingodawcę.

Klon witryny opartej na CMS Joomla!

08Teraz możemy zmienić ustawienia strony takie jak np: Parametry witryny (Nazwa witryny, Adres e-mail witryny itp.); Ustawienia konta superużytkownika (login, hasło); Opcje obsługi FTP; Dostrojenie katalogów.

Klon witryny opartej na CMS Joomla!

09Po zatwierdzeniu ustawień strony przechodzimy ponownie do strony Kickstart i klikamy Clean Up.

Klon witryny opartej na CMS Joomla!

Jeśli chcesz korzystać z klonu witryny wyłącznie w celach testowych polecam wyłaczyć indeksowanie Konfiguracja Globalna > Metadane > Wyszukiwarki.

Spodoba Ci się również:
Jak skopiować artykuły z jednej witryny Joomla! na inną w 5 minut? Jak wyświetlać moduły w Joomla! gdzie tylko zechcesz?