Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu? 6 prostych kroków

Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu? 6 prostych kroków

Ilość ataków na strony internetowe jest zatrważająca. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, gdy witryna zostanie zaatakowana. Stronę opartą o CMS Joomla! można uratować po włamaniu  w 6 prostych krokach. Cały proces jest bardzo podobny do tworzenia klonu witryny.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo witryny zawsze pamiętaj o: regularnym aktualizowaniu CMSa i rozszerzeń z których korzystasz; zabezpieczeniu/ukryciu panelu administracyjnego; ochronie reCaptcha przed spamem; instalacji rozszerzenia typu Firewall. Jeśli Twoja strona została zaatakowana, koniecznie przeczytaj: Postępowanie po włamaniu - joomla.pl

Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu?

Aby uratować stronę po włamaniu musisz mieć:
aktualną, niezainfekowaną kopię zapasową witryny
darmowe narzędzie Akeeba Kickstart, które rozpakuje pliki kopii zapasowej na serwerze ( Kickstart należy pobrać na dysk komputera); 
dostęp do plików na serwerze poprzez klienta FTP.

01Używając klienta FTP np. FileZilla przesyłamy 2 pliki do głownego katalogu witryny: kickstart.php; kopia-zapasowa-witryny.jpa

02Po przesłaniu plików wywołujemy narzędzie Kickstart używając url:

adres-url-witryny.pl/kickstart.php

Możliwe, że w tym momencie zobaczysz error: You don't have permission to access /kickstart.php on this server. Jeśli używasz na swojej stronie rozszerzenia Admin Tool oznacza to, że .htaccess blokuje dostęp do pliku kickstart.php. W takiej sytuacji należy usunąć z serwera plik .htaccess wygenerowany przez Admin Tools i ustawić prawa pliku dla kickstart.php na 775 lub 777. Więcej informacji. Można także zrobić wyjątek w Admin Tools dla plik kickstart.php > .htaccess Maker > Exceptions > Allow direct access to these files > kickstart.php Jeśli w dalszym ciągu masz problem z odtworzeniem pliku sprawdź czy któraś z reguł w pliku .htaccess nie blokuje dostępu do pliku kickstart.php; (dodaj -off do plików .htaccess).

03W przeglądarce wyświetli się konfigurator Akeeba Kickstart Core. Opcja Archive file pozwala wybrać którą kopię zapasową z serwera, chcemy wgrać. Write to files definiuje w jaki sposób zapisane zostaną pliki. Zespół Akeeba Backup zaleca wybór Hybrid dla osób posiadajacych strony na hostingach współdzielonych z innymi użytkownikami. Klikamy "Start".

Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu?

04Po wgraniu plików klikamy opcję "Run the installer" i przechodzimy do zakładki "Przygotowanie do instalacji".

Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu?

05Kolejnym krokiem jest "Odtworzenie bazy danych". Instalator automatycznie zaciągnie dane.

Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu?

06Ostatnim krokiem jest potwierdzenie parametrów witryny, które również zostaną automatycznie skopiowane. Następnie wystarczy wrócić na stronę konfiguratora Akeeba Kickstart i kliknąć przycisk "Clean Up".

Jak uratować stronę Joomla! po włamaniu?

Najważniejsze, aby zawsze mieć aktualną kopie zapasową witryny. Tylko dzięki niej jesteśmy w stanie uratować witrynę po włamaniu. Najpopularniejszym dodatkiek generującym kopię bezpieczeństwa dla CMS Joomla! jest Akeeba Backup. Wiele firm hostingowych oferuje wykonywanie kopii zapasowych. Zdecydowanie warto zdecydować się na usługę oferującą pełen backup strony.

Spodoba Ci się również:
Kopia zapasowa od Akeeba Backup w .jpa - jak rozpakować pliki?
jSecure Lite: 2 sposoby na ukrycie panelu administratora Joomla!