5 tricków Joomla! które musi znać każdy

5 trików Joomla! które musi znać każdy

Joomla! to bardzo fajny CMS - nie brak mu przydatnych funkcji. Mimo, że pod względem popularności, od dłuższego czasu przegrywa z WordPressem - wciąż się rozwija. Najnowsza wersja Joomla! 3.7 (zaplanowana na grudzień 2016r.) zapowiada kilka ciekawych zmian. Dziś 5 trików, które musi znać każdy administrator Joomla!

Wszystkie triki możesz zastosować w domyślnej wersji Joomla! Nie trzeba instalować żadnych dodatkowych rozszerzeń.

5 trików Joomla! które musi znać każdy administrator:

01Możesz publikować artykuły mimo, że nie masz przy sobie komputera. CMS Joomla! jest wyposażony w funkcję automatycznej publikacji artykułów/wpisów. Wystarczy, że ustawisz datę i godzinę określającą kiedy artykuł ma zostać wyświetlony i go opublikujesz.

Automatyczna publikacja artykułów w Joomla! Czy to możliwe?

Automatyczna publikacja artykułów w Joomla! jest banalnie prosta. Możliwość ustawienia daty opublikowania artykułu to jedna z...

02Użyj szablonu, aby zmienić kod CSS tylko na jednej podstronie. Szablony w Joomla! mogą być przypisywanie do wybranych pozycji menu. Jeśli chcesz, aby jedna z podstron wyglądała inaczej, np miała inny kolor tła, nic prostszego. Wystarczy przypisać styl szablonu do konkretnych pozycji menu.

Jak dokonać zmiany CSS tylko na jednej pozycji menu?

Chcesz dokonać zmiany CSS na stronie, np. zmienić kolor tła, ale tylko na jednej pozycji menu swojej witryny. Jak to zrobić?

03Ujarzmij adresy url przy pomocy menu ukrytego. W Joomla! możemy stworzyć menu, ale nie musimy go publikować przy pomocy modułu. Pozwala to zapanować nad stronami, które generowane są automatycznie, np. tagi w artykułach.

Menu ukryte w Joomla! O co chodzi?

Idea menu ukrytego polega na tym, że tworzymy menu, ale nie publikujemy go przy pomocy modułu. Po co to robić?

04Jesteś w stanie zmienić nagłowki w nieprzetłumaczonych modułach. Jeśli zdarzyła Ci się sytuacja, że zainstalowany komponent/moduł nie jest w pełni przetłumaczony na język polski - nie martw się. Joomla! posiada bardzo fajną opcję - nadpisywanie tłumaczeń. Dzięki niej możesz przetłumaczyć właściwie każdą treść przy pomocy stałych językowych.

Nadpisywanie tłumaczeń. Jak edytować tekst na stronie Joomla?

Po instalacji komponentu/modułu okazuję się, że nie jest on w pełni (lub wcale) przetłumaczony na język polski...

05Użytkownicy nie muszą oglądać procesu przebudowy strony. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w witrynie, która już funkcjonuje w Internecie - włącz tryb konserwacji strony. Strona będzie widoczna tylko dla zalogowanych administratorów.

Joomla - tryb konserwacji strony. Wyłącz witrynę, gdy wprowadzasz zmiany.

Każda witryna potrzebuje czasem zmian. W jaki sposób przebudować stronę, tak aby użytkownicy nie oglądali całego tego procesu?

Spodoba Ci się również:
Joomla! i WordPress: 5 darmowych wtyczek o tych samych funkcjonalnościach
5 ciekawych artykułów o Joomla!, które musisz przeczytać - czerwiec 2016

Masz swoje ulubione triki dla Joomla? Podziel się w komentarzu.