Rozbudowana, wielojęzyczna witryna z CMS Joomla!

Rozbudowana, wielojęzyczna witryna z CMS Joomla! 3.6

CMS Joomla! 3.6 pozwala stworzyć rozbudowaną witrynę przetłumaczoną na wiele języków. Nie musimy instalować dodatkowych rozszerzeń. Niestety, wielojęzyczność w Joomla! do wersji 3.6 ma swoje wady - jest niewygodna. Musimy tworzyć nowe elementy witryny (artykuły, menu, kategorie itd.) a następnieje je tłumaczyć.

Moim zdaniem, wielojęzyczna witryna w CMS Joomla! do wersji 3.6 to czasochłonny projekt. Wszystko zmienia się w wersji 3.7, która przynosi dużą zmianę w wielojęzyczności. Wersja 3.7 wprowadza nowy domyślny komonent Multilingual Associations (Wielojęzyczność), który bardzo usprawnia zarządzanie wielojęzyczną witryną.  Ten tutorial przedstawia proces tworzenia strony dwujęzycznej w Joomla! 3.6. Na potrzeby tutorialu zostanie użyty język polski oraz angielski.

Jeśli chcesz się dwiedzieć więcej o wielojęzyczności w Joomla! 3.7 przeczytaj: Nowa, lepsza wielojęzyczność w Joomla! 3.7

Wielojęzyczna witryna z Joomla! 3.x

01W pierwszym kroku należy opublikować języki, w których chcemy publikować treści.

02Przechodzimy do Rozszerzenia > Dodatki i publikujemy dodatek System - Filtr języków.

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

03Tworzymy menu dla każdego języka. Finalnie, musimy mieć 3 menu: jedno dla wszystkich jezyków, jedno dla języka angielskiego i jedno dla polskiego. Każde menu musi mieć wybraną stronę domyślną.

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

Jeśli masz już zbudowaną witrynę z menu głównym, dużym ułatwieniem będzie opcja "Przetwarzaj". Wystarczy zaznaczyć pozycje menu, kliknąć przycisk "Przetwarzaj", ustawić odpowiedni język i wybrać menu, do którego chcemy skopiować pozycje menu.
Więcej o opcji "Przetwarzaj" przeczytasz tutaj: Czy w Joomla! da się kopiować artykuły, pozycje menu i kategorie?

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

04Dla każdej istniejącej kategorii i artykułu tworzymy 2 wersję: w języku polskim i angielskim. Tutaj także możemy posłużyć się opcją "Przetwarzaj".

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

Aby po przełączeniu języka wyświetliła się odpowiednia pozycja menu/kategoria/artykuł musimy skojarzyć odpowiadające sobie elementy. CMS Joomla! 3.x umożliwia skojarzenie odpowiadających sobie stron. W konfiguracji pozycji menu, kategorii i artykułu mamy zakładkę "Skojarzone" dzięki której możemy połączyć odpowiednie elementy. Trzeba także włączyć opcję "Skojarzone pozycje menu" w dodatku Filtr języków.

05Do każdej pozycji menu podpinamy przetłumaczone moduły. Możemy zrobić to w zakładce Rozszerzenia > Moduły lub Pozycja menu > Przypisane moduły. Druga opcja jest szybsza.

06Kopiujemy szablon dwa razy. W jednej kopii ustawiamy język domyślny - angielski, w drugiej - polski.

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

Każdą z kopii przypisujemy do odpowiedninich pozycji menu:

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

W konfiguracji szablonu odnajdujemy możliwość ustawienia menu głownego dla szablonu:

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

07Aby odbiorcy mogli przełączyć na stronie język publikujemy moduł dla witryny "Przełącznik języków"

Wielojęzyczna witryna z Joomla!

08Jeśli moduł "Przełącznik języków" jest opublikowany, zaleca się również opublikowanie modułu zaplecza administracyjnego - Wielojęzyczność (Multilanguage status).

09Stan wielojęzyczności możesz zobaczyć klikając w lewy dolny róg.

 

Wielojęzyczna witryna w Joomla! 3.6 - podsumowanie:

Niestety, tworzenie wielojęzycznej strony w Joomla! do wersji 3.6 nie należy do najprzyjemniejszych. Musimy powielać elementy witryny i tłumaczyć je na inny język. Nie ma możliwości podglądu tłumaczonej treści w tym samym oknie. Wszystko to sprawiało, że - do wersji 3.7 - to komponent FaLang był najlepszym sposobem na tworzenie stron wielojęzycznych. Na szczęscie, najnowsza (obecnie) wersja 3.7 w końcu wprowadziła własny komonent wielojęzyczności. Trzeba przyznać, że jest on bardzo podobny do FaLang.

Spodoba Ci się również:
Najlepszy sposób na wielojęzyczną stronę w Joomla!
Jak ustawić język polski w CMS Joomla!

Tutorial pomógł? Daj znać w komentarzu!