Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla!

Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla!

Domyślnie CMS Joomla! dodaje numer ID do adresu url artykułu. Dopiero wersja 3.7 (zapowiedziana na koniec marca 2017 roku) wprowadza nowy router, który ma umożliwić usunięcie ID z adresów url. Niestety, starsze wersje CMS Joomla! nie posiadą żadnej wbudowanej funkcji, która umożliwiłaby usunięcie ID z adresu url (tak jak jest o możliwe np. w WordPressie). Na szczęście isnieje dodatek, dzięki kóremu w banalnie prosty sposób możemy pozbyć się ID z adresu url Joomla! 

SEF Wizard to dodatek, który usuwa ID z adresu url Joomla! Umożliwia usunięcie ID z adresów url takich komponentów jak Content, Contact, Tags oraz Newsfeeds. Jest banalnie prosty i szybki w obsłudze. SEF Wizard to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą ingerować w kod strony.  

Edit 03.2017r. W dniu publikacji artykułu dodatek był darmowy. Niestety w chwili obecnej dostępny jest tylko w wersji płatnej $15. CMS Joomla! w wersji 3.7 daje możliwość usunięcia nr ID z adresów url.

Tutorial:

01Aby pozbyć się ID właściwie wystarczy tylko wybrać odpowiednie komponenty i włączyć dodatek.

Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla! Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla!
Przed:
Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla!
Po:
Banalnie prosty sposób na usunięcie ID z adresu url Joomla!

02Dodatek posiada także bardzo przydatną funkcję przekierowania starych stron na strony z nowym adresem url niezawierającym ID.

Dodatek posiada także bardzo przydatną funkcję przekierowania starych stron na strony z nowym adresem url niezawierającym ID.

Wtyczka SEF Wizard - podsumowanie:

W dniu pisania artykułu, tj. czerwiec 2016 dodatek był dostępny za darmo. Obecnie, jest dostępny jedynie w wersji płatnej, jego cena to $15. Warto wspomnieć, że planowane jest wprowadzenie nowego routera w CMS Joomla! Niestety pomimo zapowiedzi funkcja nie pojawiła się w wersji 3.7. Pozostaje Nam czekać na kolejne wydanie tego CMSa.  Nowy router ma umożliwić pozbycie się ID z adresów url oraz zapobiegać duplikowaniu się treści. Dodatek SEF Wizard nie widnieje na polskiej ani angielskiej liście rozszerzeń podatnych na zagrożenia. Niestety dodatek nie jest kompatybilny z niektórymi komponentami np. FaLang.

7Overall8funkcjonalność5niezawodność5cena10łatwość użycia